Bakaláři

Měsíc listopad ve znamení italské kuchyně

Italská kuchyně

Italská kuchyně je chutná, zdravá, lehká a jednoduchá na přípravu – považována za jednu z nejlepších na světě. Touto kuchyní se inspirovalo mnoho a mnoho dalších. Těšit se v ní můžeme na různé druhy masa a ryb, zeleninu (uvařenou na mnoho způsobů), těstoviny (Itálie se může pyšnit více než 400 druhy), nádivky, zmrzliny (italské zmrzliny jsou považovány také za jedny z nejlepších), dezerty. Podle množství zemědělských plodin se dělí na tři skupiny: severní, střední a jižní.                                                                 

Neodmyslitelnou součástí pokrmů je koření, používají se hlavně bylinky, jako je oregano, bazalka, česnek, mořská sůl a saturejka. Jen tak získají italská jídla svou charakteristickou chuť a vůni. Italská kuchyně se neobejde ani bez olivového oleje, který musí být navíc extra panenský, tedy za studena lisovaný z pravých italských oliv. Oblíbenými dochucovadly jsou také ochucené octy, jako třeba vinný ocet – nejznámější je balsamico. Nesmí chybět ani pesto, což je světoznámý bazalkový přeliv na těstoviny. Často se používají také konzervované produkty, jako loupaná a sušená rajčata nakládaná v oleji, sušené či nakládané houby. Z Itálie však pochází také stovka druhů vynikajících sýrů, mezi něž patří například parmazán (Parmigiano-Reggiano), Grana Padano, Gorgonzola, mozzarella, ricotta či mascarpone.